Komplexní řešení pro pitnou a užitkovou vodu

Články o vodě / Antidepresiva a voda

Antidepresiva a voda

Korýši pod vlivem antidepresiv stoupají k hladině. Tam čekají ryby.Antidepresiva polykaná lidmi v celém vyspělém světě jsou splachována do řek, putují krajinou a nakonec ovlivňují chování mořských korýšů. Nezbavují je deprese - nutí je nechat se sežrat.Alex Ford z univerzity v anglickém Portsmouthu se svou studentkou Yasmin Gulerovou studovali vliv antidepresiv splachovaných s odpadními vodami do moře na chování korýšů žijících poblíž pobřeží. Zjistili, že korýši jsou pod vlivem těchto látek neodolatelně přitahováni světlem.

 

Tráví proto u hladiny až pětkrát více času, než jim velí jejich přirozené instinkty. Stávají se tak snadnou kořistí ryb a vodních ptáků, před nimiž se za normálních okolností ukrývají v hlubších vodách.Korýši přitom nejsou žádné bezvýznamné breberky, s nimiž si není třeba lámat hlavu. Likvidují organické zbytky klesající ke dnu a jsou důležitou složkou potravy větších organismů. "Jsou klíčovou součástí potravního řetězce. Pokud se vlivem antidepresiv ve vodě jejich chování změní, může to vážně narušit rovnováhu celého ekosystému," říká Alex Ford.

 

Biologové si stále více všímají vlivu lidmi produkovaných biologicky aktivních látek na ekosystémy. Nezpůsobují okamžitou otravu, ale i v malých koncentracích zasahují do vývoje a chování nejrůz-nějších organismů, protože v jejich tělech působí jako hormony nebo nervové přenašeče.Výzkum se zaměřuje především na hormony z antikoncepčních pilulek, které mimo jiné mění pohlaví ryb. O dalších látkách unikajících do odpadních vod a následně do řek a moří toho víme mnohem méně.

 


Výzkum britských vědců, publikovaný v časopise Aquatic Toxicology, je součástí snahy tuto mezeru ve znalostech zaplnit. Je to důležité, protože problémů podobného druhu bude zřejmě přibývat. Spotřeba léků a dalších potenciálně nebezpečných chemikálií neustále roste. V České republice se v roce 2001 prodalo asi 2,6 milionu balení antidepresiv, loni to už bylo 5,1 milionu.
University of Portsmouth

 

PS: Pokud jsou antidepresiva v moři, jsou i v pitné vodě? Odstraní je standardní čističky vod? Odborně Vám poradíme a vyřešíme Váš problém s vodou • 30. 10. 2018

  Na novou studnu se od ledna počká

  Na novou studnu se od ledna počká až o půl roku déle, přibylo papírování

 • 25. 10. 2018

  Výskyt koliformních bakterií ve vodě

  Koliformní bakterie se dostávají do vody především ze septiků a městské kanalizace. Dále se mohou do vody dostat splachem odpadů ze zemědělství. Koliformní bakterie mohou vznikat i ve studních rozkladem listí či jiného biologického materiálu. 

 • 4. 10. 2018

  Mikroplasty v pitné vodě zůstávají i po úpravě, zjistili vědci

  Drobné plastové částice, které se do řek a nádrží dostávají hlavně z odpadních vod, nedokážou úpravny pitné vody zcela odstranit. 

  Ukázal to výzkum vědců z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR, kteří mikroplasty našli ve vzorcích ze tří úpraven.