Komplexní řešení pro pitnou a užitkovou vodu

Články o vodě / Escherichia coli

Nepříjemná a nebezpečná bakterie

Escherichia coli –  nepříjemná a nebezpečná bakterie

Každému z nás může znepříjemnit život bakterie s názvem Escherichia coli a její kmeny. Kde se tento typ bakterie vyskytuje? Záleží na konkrétním druhu, ale na našem území je nejčastějším původcem nákazy trus teplomilných živočichů, tedy i člověka, skotu, ovcí, koz či divoké zvěře. Bakterie se tak může do lidského organismu dostat skrze potraviny (syrové mléko či tepelně neupravené maso), stejně jako se lze nakazit pouhým kontaktem s nakaženým člověkem či zvířetem. Ale co je pro nás důležité, tak se pochopitelně infikuje půda a především voda.

 Zajisté jste si už někdy přečetli článek o znečištění kanalizace díky určitému kmenu Escherichia coli, který měl na svědomí odstávku pitné vody pro část města ne-li celou vesnici. Důvod byl jednoduchý, takto kontaminovaná voda je samozřejmě nevhodná ke konzumaci. Jestliže odborník při rozboru zjistí i minimální množství této nejznámější střevní bakterie, tak je nutné přestat vodu s fekáliemi okamžitě používat. Ta je samozřejmě riziková i ke koupání, a to jak v bazénech nebo v přírodních koupalištích, kam může nakažená voda ztéci z polí, která jsou hnojena. Taktéž se nedoporučuje vodu s bakterií používat k zalévání zahrádek, jelikož se Escherichia coli může dostat do rostliny a znehodnotit tak zeleninu. Konzumace takové úrody je pochopitelně opět riziková. Následky mohou být nemilé pro všechny věkové kategorie. Jedno je ale jisté, onemocnění se projevuje nepříjemným průjmem často s příměsí krve, přičemž může následovat až úplné selhání organizmu, tedy v krajním případě i smrt. Odborně Vám poradíme a vyřešíme Váš problém s vodou • 17. 9. 2018

  Co vše je třeba při vyřizování studny

  Vyřídit novou vrtanou studnu je administrativně náročné. Obíhání úřadů ale za poplatek zajistí i studnaři. V přehledném souhrnu, kterým zahajujeme krátký seriál, si přečtěte, co všechno vyžaduje povolení.

 • 23. 8. 2018

  Na Měsíci je voda.

  Na povrchu Měsíce je definitivně potvrzena přítomnost zmrzlé vody. Informuje o tom na svém webu americká vesmírná agentura NASA, podle níž vědci přímo vypozorovali jednoznačné důkazy ledu na obou pólech družice Země. Předchozí výzkumy prokázaly pouze přítomnost vody pod povrchem, její zásoba na povrchu však jistá nebyla.

 • 16. 8. 2018

  90 procent studen nesplňuje limity pro pitnou vodu!

  Může za to i chemické hnojení polí. Kde je situace nejlepší?