Komplexní řešení pro pitnou a užitkovou vodu

Články o vodě / Escherichia coli

Nepříjemná a nebezpečná bakterie

Escherichia coli –  nepříjemná a nebezpečná bakterie

Každému z nás může znepříjemnit život bakterie s názvem Escherichia coli a její kmeny. Kde se tento typ bakterie vyskytuje? Záleží na konkrétním druhu, ale na našem území je nejčastějším původcem nákazy trus teplomilných živočichů, tedy i člověka, skotu, ovcí, koz či divoké zvěře. Bakterie se tak může do lidského organismu dostat skrze potraviny (syrové mléko či tepelně neupravené maso), stejně jako se lze nakazit pouhým kontaktem s nakaženým člověkem či zvířetem. Ale co je pro nás důležité, tak se pochopitelně infikuje půda a především voda.

 Zajisté jste si už někdy přečetli článek o znečištění kanalizace díky určitému kmenu Escherichia coli, který měl na svědomí odstávku pitné vody pro část města ne-li celou vesnici. Důvod byl jednoduchý, takto kontaminovaná voda je samozřejmě nevhodná ke konzumaci. Jestliže odborník při rozboru zjistí i minimální množství této nejznámější střevní bakterie, tak je nutné přestat vodu s fekáliemi okamžitě používat. Ta je samozřejmě riziková i ke koupání, a to jak v bazénech nebo v přírodních koupalištích, kam může nakažená voda ztéci z polí, která jsou hnojena. Taktéž se nedoporučuje vodu s bakterií používat k zalévání zahrádek, jelikož se Escherichia coli může dostat do rostliny a znehodnotit tak zeleninu. Konzumace takové úrody je pochopitelně opět riziková. Následky mohou být nemilé pro všechny věkové kategorie. Jedno je ale jisté, onemocnění se projevuje nepříjemným průjmem často s příměsí krve, přičemž může následovat až úplné selhání organizmu, tedy v krajním případě i smrt. Odborně Vám poradíme a vyřešíme Váš problém s vodou • 30. 10. 2018

  Na novou studnu se od ledna počká

  Na novou studnu se od ledna počká až o půl roku déle, přibylo papírování

 • 25. 10. 2018

  Výskyt koliformních bakterií ve vodě

  Koliformní bakterie se dostávají do vody především ze septiků a městské kanalizace. Dále se mohou do vody dostat splachem odpadů ze zemědělství. Koliformní bakterie mohou vznikat i ve studních rozkladem listí či jiného biologického materiálu. 

 • 4. 10. 2018

  Mikroplasty v pitné vodě zůstávají i po úpravě, zjistili vědci

  Drobné plastové částice, které se do řek a nádrží dostávají hlavně z odpadních vod, nedokážou úpravny pitné vody zcela odstranit. 

  Ukázal to výzkum vědců z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR, kteří mikroplasty našli ve vzorcích ze tří úpraven.