Komplexní řešení pro pitnou a užitkovou vodu

Články o vodě / Máte tvrdou vodu?

Máte tvrdou či měkkou vodu?

Máte tvrdou či měkkou vodu?

Člověk nemusí být žádný specialista, aby doma, v práci či na chalupě neobjevil stopy tvrdé vody, v podobě vodního kamene v rychlovarné konvici nebo neřešil bělavé stopy na vaně či umyvadle. Tvrdou vodu také signalizuje lehký povlak na hladině kávy či čaje. Jestliže ale při mytí rukou příliš pění mýdlo, pravděpodobně se jedná o měkčí vodu, která bývá příčinou koroze vodovodního potrubí. Důsledkem takové vody je malá mineralizace, jelikož s tvrdostí souvisí koncentrace všech vícemocných kationtů kovů alkalických zemin, v podstatně se ale jedná o sumu vápníku a hořčíku.

 

Existuje nemálo odborných studií, které se věnují konzumaci měkké/tvrdé vody. Obecně lze ale říci, že vápník a hořčík jsou pro tělo prospěšné, přesto by měl člověk dávat přednost vodě měkčí a doplňovat vápník a hořčík správnou a vyváženou stravou bohatou na ostatní vitamíny a minerály. Voda, která není příliš obohacena o tyto prvky, je pro lidský organismus vhodnější. Tvrdá voda není optimální pro dlouhodobé pití z důvodu vyšší zátěže lidského těla těmito minerálními látkami, které nejsou organismem tak dobře vstřebatelné, jelikož se mohou tvořit usazeniny v různých částech těla, například v kloubech.  Pokud si tedy nejste jisti, jakou vodu přesně máte, není nic jednoduššího, než si nechat udělat rozbor a vyškolení odborníci případnou příliš tvrdou vodu vyřeší. Odborně Vám poradíme a vyřešíme Váš problém s vodou • 4. 10. 2018

  Mikroplasty v pitné vodě zůstávají i po úpravě, zjistili vědci

  Drobné plastové částice, které se do řek a nádrží dostávají hlavně z odpadních vod, nedokážou úpravny pitné vody zcela odstranit. 

  Ukázal to výzkum vědců z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR, kteří mikroplasty našli ve vzorcích ze tří úpraven.

 • 17. 9. 2018

  Co vše je třeba při vyřizování studny

  Vyřídit novou vrtanou studnu je administrativně náročné. Obíhání úřadů ale za poplatek zajistí i studnaři. V přehledném souhrnu, kterým zahajujeme krátký seriál, si přečtěte, co všechno vyžaduje povolení.

 • 23. 8. 2018

  Na Měsíci je voda.

  Na povrchu Měsíce je definitivně potvrzena přítomnost zmrzlé vody. Informuje o tom na svém webu americká vesmírná agentura NASA, podle níž vědci přímo vypozorovali jednoznačné důkazy ledu na obou pólech družice Země. Předchozí výzkumy prokázaly pouze přítomnost vody pod povrchem, její zásoba na povrchu však jistá nebyla.