Princip funkce změkčovače na tvrdou vodu

Změkčování tvrdé vody ve vašem změkčovači na tvrdou vodu je prováděno pomocí výměny iontů.

 

Změkčovač tvrdé vody obsahuje ionizační pryskyřici, která má chemickou vlastnost vázat ionty vápníku (CA) a hořčíku (Mg), čímž je z vody odstraňuje.

 

Současně při svém vázání vápníku a hořčíku uvolňují ionty sodíku (Na), jejichž vlastnosti umožňují tvorbu solí, které jsou ve vodě mnohem lépe rozpustné a tím pro tvrdost vody nepodstatné.

 

Navíc se při změkčování vody zvyšuje hladina sodíku. Hladina sodíků je přímo úměrná tvrdosti vaší vody.

Čím tvrdší vodu máte tím více sodíku ve vodě, bude. Ale nebojte se vždy to bude množství, které splňuje vyhlášku o pitné vodě.

Pro případ, že by vám sodík ve vodě vadil, doporučuje výrobce pořídit domácí filtr na pitnou vodu.

 

Existují syntetické sloučeniny, obvykle s kulovou molekulou a schopností vázat chemické částice obsažené ve vodě a vyměňovat je za jiné.

V případě změkčování využíváme kationové pryskyřice.

 

Pryskyřice se nachází uvnitř nádržky změkčovače na vodu a tvoří převážnou část jeho objemu (mezi 60 a 75% v závislosti na modelu). Je nutné, aby jedna část nádržky zůstala prázdná a umožňovala správnou regeneraci pryskyřice.

 

Během procesu změkčování tvrdé vody prochází voda ventilem na vstupu, teče do vrchní části změkčovače skrze rozdělovač (distributor) a tak v hmotě pryskyřice uskutečňuje výměnu iontů.

 

Ošetřená již měkká voda je shromažďována a hnána do vnitřního potrubí  ventilu a dále přes připojení na potrubí k využití.

 

Zde je umístěn vodoměr zaznamenávající množství ošetřené tvrdé vody.

 Odborně Vám poradíme a vyřešíme Váš problém s vodou • 13. 11. 2017

  Radioaktivita ve vodách a nový Atomový zákon

  Od 1.1.2017 je účinná nová verze Atomového zákona. Starý zákon 18/1997 byl nahrazen novým zákonem 263/2016. Důvodem vzniku nové verze je sjednocení s legislativou Evropské unie a Evropského společenství pro atomovou energii.

 • 27. 10. 2017

  Máme se bát mikroplastů v pitné vodě?

  Že je naše planeta zaneřáděna plasty nejen od Šumavy k Tatrám, ale doslova od Aljašky k Austrálii, je zcela zřejmé, a jisté je i to, že plasty představují jeden z největších ekologických problémů do budoucnosti. Zatím se to týkalo především volné přírody, moří, rozvojových zemí a také potravinářství. Jsou nově rizikem i pro pitnou vodu, a tedy pro nás?

 • 14. 9. 2017

  MEDIÁLNÍ ÚDAJE O (NE)KVALITĚ PITNÉ VODY

  Pesticidy ve vodách podzemních a mikroplasty ve vodách veškerých, včetně vody pitné, hýbají poslední dobou laickou veřejností. Bohužel je třeba konstatovat, že jde v drtivé většině o informace, jejichž cílem je především snaha o nárůst atraktivity příslušných médií, která je šíří.