Cesty k úspěchu – pokračování 2022

Tři roky uběhly jako voda. Doslova. Díky Vám, našim zákazníkům, se stále posouváme dál. Držíme kvalitu našich služeb vysoko  a s péčí sobě vlastní řešíme každý problém s vodou, se kterým se nám svěříte. Opět nás proto navštívil Marek Vašut se svým pořadem Cesty k úspěchu. V dílech této edice se vrací k již navštíveným firmám a zjišťuje, jak se jim za ty tři roky vedlo.

Co v pořadu nezaznělo

Jak se vaší firmě daří, co se od doby natáčení pořadu změnilo?
Nám se daří stále dobře, od té doby, co jsme se neviděli, jsme se rozrostli asi 8x. Nyní máme přes 100 lidí a pořídili jsme spoustu další techniky. Zároveň jsme se přestěhovali do nových prostor a rozšířili značně flotilu vozového parku, která brázdí a navštěvuje klienty po celé České republice. Nejzásadnější pro nás asi bylo, že jsme se oprostili od subdodavatelů a veškeré zásadní služby si dodáváme sami. To nám způsobovalo v minulosti nemalé problémy, hlavně v kvalitě služeb, které pro nás zajištovali jiní. To se podařilo zvládnout a dnes díky KB a jejich úvěrům jedeme vše z vlastních zdrojů a dodáváme kvalitu. Snažíme se věci dělat na 100%.
Co bylo těžké tehdy a co je nejtěžší teď?
Těžké je to pořád stejně, ale pokud je podnikání hrou a neděláte to jen pro peníze, tak ta tíha není ten problém. Řekl bych, že většinu podnikatelů v České republice určitě trápí byrokracie, přístup úředníků, nečinnost, šikana, snaha věci komplikovat. S tím „bojujeme“ každý den a je to ubíjející. Nicméně máme dnes tým skoro 19 lidí, kteří se této problematice u nás věnuje, a tak ty překážky překonáváme. Rozhodně se nevzdáváme a zvažujeme zřízení vlastního právního oddělení, které bude tyto potíže řešit. Nic méně na druhou stranu jsme vybudovali vzdělávací centrum a budeme se snažit nabídnout i úřadům vzdělávací akce, které by měly vést ke zkvalitnění služeb, které poskytují veřejnosti.
Přišli jste od našeho minulého setkání ve svém oboru či firmě s nějakou inovací? Zaznamenali jste růst?
Inovace je náš motor, neustále inovujeme, do inovací investujeme, řešíme dotace na vývoj a výzkum, který v podstatě provádíme ze svého a rádi bychom, aby nám s tím někdo pomohl, máme plno nápadů a řešení v oblasti vody a přírody. Rozhodně jsme firmu inovovali a přidali x nových produktů, služeb, nejzásadnější jsou asi ČOVky, tedy tepelná čerpadla a čištění vodovodních trubek a topných systémů.
Jak jste tyto změny či případné inovace financovali?
Velkou část věcí si financujeme sami z vlastních zdrojů. V případě větších investic, jako je pořízení nové budovy, která byla historicky součástí komplexů budov Plaského Kláštera a je památkově chráněná, jsme využili financování bankou. Máme zde vlastní servis, sklady, samozřejmě kanceláře a k tomu jako bonus výhled na klášter. Pokud se vše podaří, rádi bychom, aby tady v Plasích vzniklo i muzeum vody.
Na co jste nejvíc pyšní?
Já nevím na co nejvíce, celkově jsem spíše hrdý na celý náš tým, který dnes čítá cca 100 lidí. Když si člověk vzpomene, jak byl na počátku sám a dnes kolem na plno pracuje sto lidí, je to koncert. A jsem obrovsky pyšný/hrdý na každého kdo přijde a nebojí se, vyhrne si rukávy a pustí se do práce, začne se vzdělávat a maká na sobě. Po pár letech vidíte, jak se z něj stává větší a větší profesionál, je 100% platným členem týmu a krásně pomáhá udržet jméno Profivoda. Druhá věc, na kterou jsem velice pyšný, že se nám podařilo zbavit se závislosti na subdodavatelích a veškeré služby si dodáváme sami.
Je i něco, co se zatím uskutečnit nepodařilo? 
Mnoho toho není, zatím vše, co jsme si stanovili jsme dosáhli a pokud nedosáhli, tak jsme s tím ještě neskončili. Zatím těch nápadů máme mnoho, ale nejdůležitější je naplno se věnovat tomu co již běží.
 
Co koronavirus a všechno dění kolem, poznamenalo to nějak i vaše odvětví, vaši firmu?
Rozhodně z počátku jsme byli vyplašení jako všichni, cca 14 dní jsme přešlapovali na místě a drželi ruku na ruční brzdě. Po 14 dnech jsem se rozhodl a sešlápl pedál na podlahu, jelikož já neumí stagnovat anebo přešlapovat a vyčkávat, a to se nám asi vyplatilo, jelikož jsme odstartovali jako jedni z prvních a raketově jsme vystřelili a měli v tom roce asi 120 % nárůst. Pak už jsem se věnoval jen řízení firmy, aby to vše dobře dopadlo. Dnes máme téměř 30.000 zákazníků. Má vaše firma snahu zmírnit environmentální dopady a pomáhat přírodě̌? V rámci možností určitě, třídíme odpad, máme zpracované odpadové hospodářství, dle zákonů a norem, používáme šetrné materiály, bio oleje při vrtání, abychom co nejvíce ochránili životní prostředí a hlavně vodu. Stále přemýšlíme o elektro vozidlech, ale ještě jsem k tomu nedospěli, z hlediska dojezdů je pořízení pro nás nereálné. Naše firma najezdí za zákazníky cca 100.000 kilometrů za měsíc, což by byla v případě elektromotoru velká úspora.
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy? Jaké jsou vaše plány?
Jednoznačně vidím Profivodu jako jedničku na trhu, vidím Profivodu jako velkého a platného hráče. Plánů máme mnoho, mezi ty nejdůležitější patří výzkumné a vývojové centrum a nová technika. Teď momentálně doděláváme vzdělávací a prezentační centrum, kde bychom rádi vzdělávali veřejnost, a na co se těším ze všeho nejvíce, že bychom navázali spolupráci se školami a vzdělávali děti o vodě. To je taková třešnička na dortu. Není to sice business, ale vzdělávat ostatní je pro nás poslání. Rádi bychom zavedli ISO 9001 systém pro řízení kvality. Hlavním a zásadním cílem je stále růst.
Stále vás podnikání baví? A co vás na tom baví nejvíce?
Rozhodně, podnikání je životní styl. Na podnikání mě nejvíce baví rozvoj a expanze. To mě naplňuje. Když vidím, že činnost, které se věnuji, vzkvétá a prosperuje. To, co miluji, když se vaše myšlenky stávají realitou. Dostanete nápad a za pár měsíců vidíte že to funguje, to je prostě krása. A pak miluji tu velikost, to množství zákazníků, kolegů, kteří se vzdělávají a makají na tom, aby svoji práci dělali lépe a lépe. Ten zápal celého týmu, to je radost.
Máte nějakou radu pro podnikatele? / Co byste poradil začínajícím podnikatelům?
Dávejte si velké cíle, definujte si správný účel, nedělejte firmu kvůli penězům, ale protože to má smysl. Jinými slovy nesnažte se „jen“ vydělat, ale budujte firmu. Snažte se dělat věci eticky. Úspěch se dostaví. Nevzdávejte se, pokud jste nedosáhli váš stanovený cíl, ještě hra neskončila. 🙂

Chcete si připomenout, jak to s námi bylo v roce 2019? Opravdu jsme prošli takovou změnou? Podívejte se na předchozí díl.