Komplexní řešení pro pitnou a užitkovou vodu

Články o vodě / Hygienici - bakterie

Hygienici našli bakterie ve dvou z 20 vzorků vody z Dejvic

Praha - Ve dvou z 20 vzorků vody z Dejvic a Bubenče, odebraných ve druhé polovině minulého týdne, bylo malé množství koliformních bakterií.

Pražští hygienici ale potvrdili na svém webu, že voda je zdravotně nezávadná.

Voda byla kontaminovaná splašky ze slepého ramene vodovodu, asi 32 tisíc lidí pak bylo několik dní bez pitné vody. Více než dvěma tisícům lidí bakterie obsažené ve vodě způsobily střevní potíže.

Mikrobiologický rozbor vzorku vody, který trvá nejméně jeden den, ukázal ve středu čtyři kolonie koliformních bakterií. Při opakovaném odběru z pátku byla voda čistá. Deset jednotek kolonií bylo ale ještě v jednom pátečním vzorku.

Vodné a stočné se v Dejvicích a Bubenči nebude platit měsíc

Vodné a stočné se v Dejvicích a Bubenči nebude platit měsíc

Původní návrh počítal pouze se dvěma týdny. Škodu pražští vodohospodáři vyčíslili na 30 milionů korun. V pátek začali s mimořádnými odečty vody.

ČÍST DÁLE

"Kontrolní odběry budou provedeny dnešního dne Pražskými vodovody a kanalizacemi i Zdravotním ústavem," píše se v dokumentu.

Čtyři dny bez pitné vody

Bez pitné vody bylo přibližně 32 tisíc obyvatel Prahy 6 od neděle 24. května do čtvrtka 28. května.

Lidé měli z vody kontaminované bakteriemi a viry střevní potíže, více než 2600 jich muselo vyhledat pomoc lékaře.

Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli.

Plošné očkování

Městská část kvůli kontaminaci podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

Hygienici ve čtvrtek rozhodli o plošném očkování dětí protižloutence z postižené oblasti, jde asi o čtyři tisíce dětí ve věku od jednoho roku do 15 let.

Pražské vodovody a kanalizace postupně odškodňují postižené, o peníze požádalo už více než 2100 osob. K vyplacení odškodného musí předložit lékařskou zprávu nebo účtenku z lékárny, firmy doložit ušlý zisk.

autor: ČTK

http://zpravy.aktualne.cz/regiony/praha/hygienici-bakterie-byly-ve-dvou-z-20-vzorku-vody-z-dejvic/r~8b6a04da0dd211e598af002590604f2e/

 Odborně Vám poradíme a vyřešíme Váš problém s vodou