Komplexní řešení pro pitnou a užitkovou vodu

Články o vodě / špatná voda ve studni

26. listopadu  2015 v 08:57  
V Česku jsou stále desítky míst, kde po tropickém létě lidé mají problém s vodou ve studních (ilustrační foto) - Foto: CC0 Public domain

V Česku jsou stále desítky míst, kde po tropickém létě lidé mají problém s vodou ve studních (ilustrační foto)Foto: CC0 Public domain

V Česku jsou stále desítky míst, kde lidé mají po tropickém létu a suchu problém s vodou ve studních. Ty buď vyschly, nebo kvalita vody v nich je špatná. Řada lidí, hlavně na vesnicích, se proto musí spoléhat cisterny. Záchranu tak vidí v nových vrtech a některé úřady hlásí až dvojnásobný počet žádostí.

„Asi nejhorší je situace na severovýchodě Moravy, ve Slezsku, ale také v severovýchodních Čechách nebo třeba v povodí Otavy. A jednotlivé vrty, které sledujeme a které se označují za stav sucha, najdeme v podstatě po celé republice,“ popisuje hydrolog Jan Daňhelka. 

Vodou musí šetřit také rodina Prokopových v Jeníkově. Jejich studna v létě úplně vyschla, teď se tam sice voda vrátila, ale je jí málo. 

 
 

Lidé musí šetřit s vodou, zvlášť v obcích, kde jsou odkázáni na vodu ze studní. O problémech s nízkou hladinou spodní vody mluvil hydrolog Jan Daňhelka.

„Vozíme prát prádlo k babičce a ke tchýni. Je to náročné. Jsme ale rádi, že voda aspoň trochu teče,“ říká paní Michaela. „Tady máme vodní filtr, protože tím jak bylo málo vody, její kvalita se zhoršila,“ ukazuje na přístroj. 

Do nového vrtu se Prokopovým ale nechce, stojí desetitisíce a nemají jistotu, že bude voda dobrá. Možná se ale jim i dalším lidem v Jeníkově situace zlepší. Pamětníci totiž přivedli starostu obce Františka Nebřenského (KDU-ČSL) na jeden možný zdroj. 

„Je zajímavé, že jsme našli úplně mělký zdroj, který vydává dost vody. Byla tam nějaká studánka, která byla meliorací odvodněna. Odebrali jsme tam vzorky, má to parametry pitné vody,“ popisuje starosta. 

Jak pomoci lidem bez vody, řeší i další starostové. Třeba v Dolních Kralovicích, pod které spadá i Střítež, lidi nezachránila od vyschnutí studní ani přehrada Želiv, kterou mají doslova za zahradami. 

 
 

V Česku je stále řada míst, kde lidé mají problém s nedostatkem vody ve studních. Vodou musí šetřit i rodina Prokopových v Jeníkově. Natáčela tam Věra Hájková

 

Proto tam vedení obce nechalo udělat vrt. Starosta Antonín Bašta (KSČM) je s jeho vydatností spokojený. „Průměrně asi 150 litrů za čtvrt hodiny,“ upřesňuje. Horší je to podle něj s papírováním, které zatím neumožňuje vodu využívat. 

„Legislativa okolo je tak hrozná, že mám strach, jestli se nám to vůbec do konce roku ještě podaří nějak dokončit,“ přiznává Bašta. 

zdroj: 

http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/desitky-mist-v-cesku-trapi-nedostatek-vody-studny-vyschly-nebo-voda-v-nich-je-spatna--1558010Odborně Vám poradíme a vyřešíme Váš problém s vodou