Věděli jste, že jeden člověk spotřebuje doma v průměru až 70 % vody za den z celkového objemu spotřeby vody? Téměř 550 litrů pitné vody v běžné domácnosti skončí denně v kanalizaci. Vzhledem k rapidnímu úbytku zásob vody na naší planetě, začaly na tuto skutečnost reagovat vlády napříč celým světem.
Jedním z nástrojů jak efektivně hospodařit s vodními zdroji jsou retenční nádrže nebo nádrže na dešťovou vodu, takzvané akumulační.
Voda se získává buď svodem ze střešních okapů přímo do nádrže nebo přečištěná z domácí čistírny a pomocí čerpací techniky je možné s ní zalévat zahradu či umýt auto nebo ji napojit na domácí rozvod vody, čímž dojde k úspoře až 450 litrů vody denně v běžné domácnosti.
Právě na tento způsob úspory vodních zdrojů vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR Výzvu, pro předkládání žádostí o poskytnutí podpory až do výše 50 % celkových způsobilých výdajů. Dotace spadá pod program Nová zelená úsporám pro rok 2023. Zdroj
Dotaci vyřídíme za vás! Kontaktujte nás.
Dešťovka
Žadatel
Uznatelné náklady
Podmínky
Nová zelená úsporám
Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR Výzvu pro předkládání žádostí o poskytnutí podpory na udržitelné a efektivní hospodaření s vodou v obcích v podobě vybudování retenční či akumulační nádrže pro sběr dešťové a odpadní vody v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám.
Podpořeny budou aktivity akumulace a využití srážkových vod v segmentu obytných domů a akumulace a využití vyčištěné odpadní vody v segmentu obytných domů.
Pro koho je dotace určena?
Dotace je určena pro vlastníky, stavebníky, nabyvatele rodinných nebo bytových domů a příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky, kteří chtějí na svých pozemcích vybudovat retenční či akumulační nádrže pro záchyt dešťové nebo odpadní vody a následně ji využívat pro zalévání zahrady či napojení zpět do domu v podobě užitkové vody.
Dotace nemůže být použita pro stavby, které neslouží k trvalému bydlení, například hotely, ubytovny, penziony, kanceláře, atd.
Jaká je výše dotace?
Lze získat až 50 % uznatelných nákladů do maximální výše 65tis. Kč. Stanovený celkový rozpočet na dotaci Dešťovka byl stanoven na 440mil.Kč.
Výše podpory se liší, dle způsobu využití.
Tedy záleží zda jde o akumulaci srážkové vody jen pro zálivku zahrady nebo je tato voda určena i pro splachování WC a nebo bude využita přečištěná odpadní voda s možným využitím i srážkové vody.
Co jsou to uznatelné náklady?
Mezi uznatelné náklady se řadí materiál a služby související s realizací. Tedy uznatelný náklad je pořízení akumulační nádrže, filtrační zařízení, čerpadlo, potrubí, rozvody, materiál na podsyp a vybetonování. Vše co je zapotřebí od prvního výkopu. Uznatelný náklad v podobě služeb je veškerá práce od prvního výkopu, až po zapojení a spuštění k běžnému užívání.
Náklady se dokládají na základě vystavených faktur.
Jaké jsou podmínky?
Čerpat lze pro stávající obytné domy i obytné domy ve výstavbě, kdy je dotace poskytnuta až po dokončení stavby a schválení k užívání.
Zachycená nebo přečištěná voda musí být dále využita pro zalévání zahrad či dále použita jako užitková voda v domě.
Cílem této výzvy je snížení množství odebírané pitné vody z povrchových a podzemních zdrojů, prostřednictvím motivace vlastníků a stavebníků obytných domů k udržitelnému a efektivnímu hospodaření s vodou.
Profi TV: Naši odborníci radí
Zde Vložte Text Nadpisu
- Dotace, konzultace, poradenství, terénní prohlídky
- Výkopové práce na míru
- Osazení nádrží
- Výkop v nezámrzné hloubce
- Prostupy do domu
- Zhutnění výkopu vibračním pěchem
- Odvoz a likvidace suti a zeminy
- Dovoz ornice
- Rozhrnutí zeminy na pozemku
- Bourací práce v rámci výkopu (např. jsou-li ztížené podmínky v rámci kamenitého podloží)
- Ruční dokopy, či přemístění zeminy ve ztížených podmínkách
- Rozebrání a složení zámkové dlažby, či kamenného chodníku
- Zajištění kontejneru včetně nakládky, odvozu a likvidace materiálu
- Práce s hydraulickou rukou
- … speciality na přání
Zachytávání dešťové vody a její následné využití je výhodné v mnoha směrech. Nejen, že může nahradit až polovinu protočené pitné vody, čímž dochází k úspoře neobnovitelných zdrojů, peněz za vodné i stočné (pokud máte uzavřený systém), ale je také mnohem zdravější pro rostliny. Neobsahuje totiž chlór a je tedy pro vegetaci přirozenější. Investice do pořízení nádrže na dešťovou vodu, má rychlou návratnost, i díky pomoci podpory v podobě Dotace Dešťovka.
Dotační program Nová zelená úsporám však nenabízí jen Dotaci Dešťovka, ale podporuje také jiné oblasti spojené s úsporným bydlením. Lze využít i dotaci na Tepelná čerpadla.
Tepelné čerpadlo je úsporné, nenáročné na údržbu a jeho velkou výhodou je, že lze napojit na již stávající rozvody a radiátory. Nastaví se jednoduše přes aplikaci v mobilním telefonu. Dotaci lze čerpat dvěma způsoby. Prvním způsobem je Kotlíková dotace, kdy potenciální zákazník již disponuje starým tepelným zdrojem a potřebuje jeho výměnu nebo přímo přes dotační program Nová zelená úsporám.