Dešťová voda na zahradě

Dešťová voda na zahradě

Obyčejné sudy a barely na dešťovou vodu jsou součástí snad každé zahrady. Ale voda, odváděná ze střech okapy, svádí i k mnohem kreativnějšímu využití. Nechte se inspirovat!

 

Vodou musíme šetřit odjakživa, ale dříve bylo šetření pitnou vodou pouze záležitostí ekonomickou. V dnešní době sucha a nedostatku vláhy, se dešťová voda stala pokladem, který bychom si neměli nechat jen tak protékat mezi prsty.

Nádrže na dešťovou vodu v podobě podzemních nádrží i nadzemních rezervoárů se staly běžnou součástí našich obydlí. Uloženou dešťovou vodu můžeme v domě využít nejen na splachování toalety, ale i na praní špinavého prádla. Měkká dešťová voda lépe rozpouští prací prostředky, a tím snižuje jejich spotřebu, a z dešťové vody se neusazuje ani vodní kámen, který tak rád ničí naše pračky, ale i další spotřebiče.

 

Proč zavlažovat zahradu dešťovou vodou

Dešťová voda má pro naši zahradu mnohé výhody, a to nemluvíme o výhodách, které má pro naši peněženku. Dešťová voda je chudá na soli, proto při jejím použití nedochází k zasolování půdy, a neobsahuje ani chlor. Jsou dokonce rostliny, jako kanadské borůvky, azalky a rododendrony, které jinou než dešťovou vodu snášejí jen velmi špatně.

 

Sudy a barely

Zachytávání dešťové vody z okapů rovnou do otevřených nádob je samozřejmě to nejjednodušší, co můžeme udělat. Otevřené nádrže však mají spoustu nevýhod. Padá do nich listí a různé nečistoty, voda se tak kalí, rostou v ní řasy a stává se živnou půdou pro larvy komárů. Dalším problémem bývá, že se v nich často topí hmyz a drobní opeřenci. Tomu můžeme alespoň částečně zabránit použitím plováku z jemné sítě.

 

Při pořizování obyčejného sudu nebo barelu je nutné také přemýšlet na velikostí nádrže. Nejen proto, aby se nám do ní vešlo dostatek vody, ale i pro snadné nabírání vody do konve.  

 

Mnohem lepším, ale i o trochu dražším řešením je pořízení zakrytých nádob, které mají ve spodní části zabudovaný odtokový kohout. Stačí připojit zahradní hadici nebo vodu stáčet přímo do konve. Nadzemní nádrže mohou být i přepadem spojené s rezervoáry podzemními.

 

Podzemní nádrže

Náročnější je instalace podzemních jímek na dešťovou vodu. Většinou se zabudovávají do země už při stavbě domu a neobejdeme se bez projektu a drahého čerpadla. Nevýhodou je tedy především cena, ale výhody jistě převažují. Voda v podzemí není vystavena změnám venkovních teplot ani vlivu světla, nešpiní se a můžeme ji využívat i v zimním období pro potřeby splachování toalety v domě nebo praní prádla.

 

Využijme starou studnu

Pokud je součástí naší zahrady studna a vodu z ní už nevyužíváme jako pitnou, můžeme svádět dešťovou vodu rourou nebo hadicí z okapu přímo do ní. Odpadnou tak drahé pořizovací náklady na podzemní nádrž a téměř všechny výhody zůstávají.

 

Vědro s pumpou

Obyčejná mechanická pumpa nebo pumpa s čerpadlem nám zajistí tekoucí vodu i v dřevěném vědru, nebo v jakékoliv jiné nádobě. Využívá pouze dešťovou vodu, která stále koluje.

 

Okap jako umělecké dílo

Oblíbená dětská zábava, přelévání vody z jedné nádoby do druhé, možná stála za tímhle výborným nápadem. A majiteli druhého domku zase prostě chyběla roura, zato měl dostatek okapových korýtek. Výsledkem je půvabná vodní soustava.

 

Samozavlažovací truhlík i rezervoár na vodu

Na trhu najdete i okrasné nádoby na dešťovou vodu, které mají v horní části truhlík na květiny.

 Napište nám


Vyplněním poptávkového formuláře za účelem získání nabídky společnosti Profivod s.r.o. dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů uživatele ze strany Profivoda, které je nezbytné pro plnění smlouvy nebo pro provedení opatření přijatých před uzavřením smlouvy mezi Profivoda a uživatelem. Profivoda zpracovává osobní údaje převzaté od uživatele prostřednictvím webu v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů neboli General Data Protection Regulation (dále jen „GDPR“) výlučně za účelem výkonu své podnikatelské činnosti – nabídky, prodeje a dodávky svých výrobků a služeb, do odvolání souhlasu uživatele zaslaném mailem na adresu: info@profivoda.cz, a to při zachování veškerých práv uživatele, jakožto subjektu údajů, zejména dle čl. 12 - čl. 23 GDPR.

Odborně Vám poradíme a vyřešíme Váš problém s vodou