Bisfenoly a ftaláty v plastových láhvích na pitnou vodu jsou nebezpečné a představují vysoké zdravotní riziko.
Vědci Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) dospěli v novém přehodnocení k závěru, že expozice bisfenolu A (BPA) v potravinách představuje zdravotní riziko pro lidi všech věkových skupin. Dříve se soudilo, že je rizikem pouze pro malé děti. BPA se nachází zejména v opakovatelně použitelných plastových lahvích na vodu.
„Vědci panelu EFSA zkoumali bezpečnost BPA velmi podrobně po celá léta od prvního úplného posouzení rizik této látky v roce 2006,“ říká Claude Lambré, předseda Panelu EFSA pro materiály přicházející do styku s potravinami, enzymy a pomocné látky. Při tomto přehodnocení pečlivě prozkoumali obrovské množství vědeckých publikací, včetně více než 800 nových studií zveřejněných od ledna 2013.
“ Ve studiích jsme pozorovali zvýšení množství jednoho typu bílých krvinek, tzv. pomocných T-lymfocytů, ve slezině. Ty hrají klíčovou roli v mechanismech naší buněčné imunity a jejich zvýšení by mohlo vést k rozvoji alergických zánětů plic a autoimunitních poruch,“ uvedl Claude Lambré.
Nežádoucí účinky zvýšeného příjmu bisfenolu
BPA je celá řada. Bisfenol A zvyšuje riziko rakoviny a přispívá ke vzniku obezity nebo třeba astmatu. U mužů způsobuje úbytek spermií a problémy s erekcí. Bisfenol se totiž chová podobně jako syntetické estrogeny, a tím ohrožuje hormonální rovnováhu mužů i žen. Zároveň oslabuje naši imunitu a narušuje endokrinní systém včetně funkce štítné žlázy.
Bisfenol A je nebezpečný a vyskytuje se téměř všude
Bisfenol A se používá při výrobě polykarbonátových plastů a epoxidové pryskyřice. Plastové výrobky jsou přitom běžnou součástí našich každodenních životů. A s nimi bohužel i nebezpečný Bisfenol. Vyskytuje se nejen v plastových lahvích na balenou vodu v potravinových boxech, v plastových hračkách a kojeneckých lahvích, v nádobí vyrobeném z plastu, v plechovkách a konzervách, ale i v elektrickém a elektronickém vybavení, jako například plastové nádobí, stolní mixéry a zubní výplně. U plastových láhví s balenou vodou stačí, aby se vyskytovali kratší dobu na slunci a láhve jsou po určité době plné nebezpečných a zdravotně závadných látek, začne se uvolňovat BPA a začnou se velice rychle množit bakterie. Analýzy ukazují, že se v minerální vodě nachází vyšší koncentrace dusičnanů a dusitanů, organotrofních bakterií, případně mikroplastů a zbytky léků z prostředí čerpání vod. Zamysleme se na tím jaké množství vody v balených plastových láhvích vypijete týdně? Jaká je Vaše spotřeba za měsíc a nebo za celý rok.. Nevystavujte svoje zdraví zbytečnému riziku a přestaňte si jej ničit. Nehledě na to, že doba rozkladu PET láhve je 50-80 let. Buďte trendy a přemýšlejte eko. Jděte na to chytře.
Pijte čistou a zdravotně nezávadnou vodu bez škodlivin
Nabízíme řešení, díky kterému můžete kontrolovat kvalitu vašeho vodního zdroje. Klíčovým řešením jak zjistit, zda je moje pitná voda kvalitní nebo obsahuje zvýšené množství škodlivých látek je nechat si udělat rozbor vody. Na základě výsledků z rozboru vody navrhneme kvalitní filtrace pro Váš rodinný dům, chatu, chalupu nebo zahrádku. Na trhu se vyskytuje velké množství nejrůznějších filtrací a vy nevíte jaká je ta pravá právě pro Vás. Neváhejte a zvolte si naše řešení. Jak to celé funguje? Na základě vašeho požadavku, Vás navštíví náš technik, který provede ohledání na místě a podle výsledků měření z akreditované laboratoře Vám navrhneme konečnou filtraci.
Stále nevíte jaké řešení je pro Vás a potřebujete radu?
Zdroj: Bisfenol A z plastových nádob a lahví představuje zdravotní riziko, varují vědci – Vitalia.cz