Limity pro pitnou vodu
Limity vybraných pro pitnou vodu uvedené ve vyhlášce o pitné vodě 252/2004 Sb.
Těžké kovy a pesticidy ve vodě
Těžké kovy a pesticidy ve vodě, jsou chemické látky. Mezi těžké kovy se řadí arsen, kadmium, chrom, měď, nikl, olovo a rtuť. Těžké kovy a pesticidy ve vodě se nerozkládají a jsou vysoce karcinogenní. Například Arsen spolu se svými sloučeninami je využíván v zemědělství jako pesticidy, tímto způsobem se dostávají do půdy a následně i do vody. Mezi další problematické těžké kovy patří olovo, chrom nachází se zejména v odpadních vodách, kam se dostává následkem výroby plastů, úpravy kovů a z polygrafického a fotografického průmyslu spalováním fosilních paliv.
Olovo je nejrozšířenějším z těžkých kovů. V přírodě ho najdeme v sulfidových a karbonátových rudách. Bohužel, v posledních desetiletích jeho výskyt stále narůstá, zejména v podobě nebezpečných sloučenin. Je to zejména kvůli automobilismu, hutnímu průmyslu, výrobě olovnatého skla, výrobě akumulátorů nebo polygrafickému průmyslu.
Projevy těžkých kovů a pesticidů
Těžké kovy a pesticidy ve vodě téměř nerozpoznáte, jsou totiž bez chuti a bez zápachu a nemají vliv na zabarvení vody. Mezi těžké kovy se řadí kovy přesahující hustotu 5g/cm3, jsou tedy přibližně pětkrát těžší než voda.
Patří mezi ně například chrom, kadmium, měď, stříbro, olovo, nikl, selen, antimon a rtuť. K výskytů těžkých kovů přispívají také staré olověné rozvody vody či mosazné a bronzové spojky.
Vyšel vám špatně rozbor vody?
Jaká jsou zdravotní rizika těžkých kovů a pesticidů ve vodě?
- Nejsou rozložitelné, jsou karcinogenní a i v nízkých dávkách mohou být smrtelné.
- Přítomnost těžkých kovů v těle oslabuje tkáně.
- Přispívají k předčasnému stárnutí a vzniku nejen rakoviny, ale i řady dalších onemocnění.
- Vážou se na látky (bílkoviny, nukleové kyseliny, enzymy), ze kterých se skládají těla živých organismů. Ve tkáních nahrazují esenciální minerály.
- Působí jako oxidativní stres.
- Fungují jako enzymatické jedy.
- Vedou k chronickým onemocněním.
- Narušují jednotlivé složky imunitního systému.
- Olovo ve vodě se může ukládat do kostí, ohrožovat ledviny či centrální nervovou soustavu.
Naši odborníci radí:
Jak řešíme těžké kovy a pesticidy ve vodě my?
Těžké kovy a pesticidy ve vodě se odstraňují při zvýšeném množství. Rozhodující je vždy akreditovaný rozbor vody, na základě jeho výsledků stanovujeme přesné řešení. Doporučujeme filtrační zařízení z řady WRO. Tento typ filtračního zařízení zajišťuje efektivní řešení pro odstranění veškerých nežádoucích látek ve vodě jako jsou těžké kovy a pesticidy. Filtrační zařízení na těžké kovy a pesticidy je plně automatizované, jde o vysoce sofistikované řešení pro zajištění vysoce kvalitní pitné vody. Regenerace filtračního zařízení v průběhu upravování vody. Filtrace probíhá přes velmi jemné membrány, což zajišťuje spolehlivý a efektivní provoz.
Profesionální přístup od začátku
Osobní návštěva
Neplánujte nic sami. Potřebujete poradit ? Náš technik přijede za vámi až k vám domů a vše s vámi projde.
Řešení na míru
Podle naměřených hodnot z akreditovaného rozboru vody sestavujeme konkrétní řešení.
Servis a péče
Nezůstanete v tom sami. Postaráme se o vás. Zajišťujeme následnou péči o vás, jejíž součástí je pravidelný servis a pozáruční servis.