Čištění vrtané
studny

Nečištěný vrt může ohrozit jak vaše zdraví, tak i čerpadlo ve vrtu. Drobné nečistoty se časem promění ve vrstvu kalu a do vody se vám tak mohou začít dostávat zdraví škodlivé látky…

Proč čistit vrtanou studnu?

Zanedbanou vrtanou studnou ohrožujete především vlastní zdraví a také čerpadlo v ní. Důsledek nevyčištěné vrtané studny, není jen nevhodná voda k pití, ale také diametrálně zhoršující se kvalita vody a v horším případě i zacpání nátoku a odklon pramene.

Postupem času se na dně začne tvořit vrstva kalu, která sebou přináší nežádoucí látky včetně zdraví škodlivých bakterií. Kromě bakterií může čerpadlo začít nasávat i malé částice kalu, které ho mohou zanést až do bodu zničení.

Nakonec se ve vašem vrtu může vyskytnout i problém s nedostatkem vody. Nanesený kal může ucpat nátok a omezit tím správnou funkci vrtu.

Vrtaná studna by se měla v průměru čistit každých 5 až 7 let. Vždy ale záleží na konkrétních podmínkách. V případě, že se jedná o méně využívaný vrt, může být tento interval kratší.

Jak probíhá čištění vrtané studny?

Na základě získaných podkladů vždy volíme nejlepší možnou variantu čištění vrtané studny. Nemáme-li dostatek informací k vrtu (například změna majitele, ztráta projektové dokumentace, či starší černá stavba), navrhneme kamerovou inspekci vrtu pro identifikaci a eliminaci potenciálních problémů a jsme schopni dále sestavit technickou zprávu pro zákazníka.

Nejčastější posloupnost prací:

 1. Vyndání stávajícího čerpadla (je-li potřeba)
 2. Inspekce a ohledání záhlaví vrtu
 3. Komplexní vyčištění vrtu profesionální čerpací technikou a speciálním vybavením určeným dle varianty čištění včetně desinfekce.

Během čištění je také častým cílem:

 • Reaktivace nátokových kanálků
 • Reaktivace obsypu vrtu
 • Reaktivace podloží a puklin kolem vrtu

Dále můžeme posoudit stav a vhodnost čerpací techniky včetně celého domácího vodovodního systému a poskytnout komplexní pohled na funkci a stav celého systému.

Doplňkové činnosti:

 • Vyprošťování čerpadel
 • Kamerová inspekce vrtu
 • Zpracování technické zprávy vrtu a určení vhodného místa pro osazení čerpadla
 • Zpracování projektové dokumentace vedoucí k legalizaci vodního zdroje a povolení k nakládání s podzemními vodami
 • Akreditovaný rozbor vody pro zjištění kvality podzemní vody

Proč si na čištění vrtané studny vybrat právě nás?

Našim zákazníkům nabízíme odborné služby. Celý způsob čištění je mimořádně účinný a šetrný. Na všechny zakázky jezdí proškolený personál, který využívá profesionální techniku špičkové kvality. U studny zpravidla platí, že čím levnější (nekvalitní) čištění, tím dražší je pak samotný provoz studny.

Samotné čištění vrtané studny není vše, zaručujeme následující záruční i pozáruční servis a další individuální řešení vody na míru. Nezbytností je technická podpora, zhodnocení situace a její objasnění. A až poté se můžeme zodpovědně rozhodnout o tom, jaké vám navrhneme řešení.

Užitečné informace

Přehrát video
Přehrát video