Limity pro pitnou vodu
Limity vybraných pro pitnou vodu uvedené ve vyhlášce o pitné vodě 252/2004 Sb.
Věčné chemikálie PFAS v pitné vodě
Chemikálie a chlór ve vodě můžou představovat problém. Mezi nejznámější chemikálie patří tzv. perfluorované a polyfluorované sloučeniny (zkráceně PFAS, perfluorinated alkylated substances). Tyto chemikálie se nazývají věčné chemikálie. Dvě z nich (PFOS a PFOA) jsou v současnosti zakázané, protože prokazatelně ohrožují lidské zdraví (a nejen lidské) již při velmi nízkých koncentracích. Jedná se o perzistentní organické látky, jejichž přítomnost byla prokázána v řadě složek životního prostředí včetně živých organismů téměř na celém světě.
- Jsou to látky obtížně odbouratelné, jsou schopné se bioakumulovat v organismech, kde u některých byly prokázány toxické vlastnosti a mnohé jsou rozpustné ve vodě, což zvyšuje jejich mobilitu v životním prostředí.
- Jedná se o látky vzbuzující obavy, které mají významný vliv na člověka a jeho zdraví.
- Dávka chlóru pro desinfekci pitné vody je velmi nízká.
- Světová zdravotnická organizace WHO stanovila limity maximálně 0,3 mg/l chloru nebo 0,2 mg/l oxidu chloričitého.
- Běžně jsou v ČR používány pro desinfekci plynný chlór, koncentrace max. 0,3 mg/l.
- Chlornan sodný neboli chlór se používá na dezinfekci.
- Chlornan sodný je tekutý prostředek pro dezinfekci pitné vody, případně bazénu, studny, nebo vodovodního řádu, spolehlivě zlikviduje všechny bakterie, plísně, řasy.

Chemikálie v pitné vodě a jejich projevy
Tyto látky našly široké uplatnění jak ve spektru průmyslových aplikací, tak ve velkém množství komerčních produktů včetně různých obalových materiálů pro potraviny. K jejich širokému uplatnění došlo a dochází díky jejich unikátním vlastnostem, jako je odolnost, nepřilnavost, vodoodpudivost a ochrana proti mastnotě. Uvedených vlastností se využívá u mnoha domácích produktů, v leštidlech na auta a podlahy apod. Jedná se o velkou skupinu perzistentních chemikálií, v současnosti je známo téměř 5 000 jednotlivých individuálních PFAS. PFAS se používají v široké škále spotřebních výrobků a průmyslových aplikací díky svým jedinečným chemickým a fyzikálním vlastnostem, včetně odpuzování oleje a vody, teplotní a chemické odolnosti a povrchově aktivních vlastností. PFAS se používají v hasicích pěnách, nepřilnavých kovových površích pro pánve, papírových obalech na potraviny, krémech a kosmetice, textiliích pro nábytek a venkovní oblečení, barvách a fotografii, chromování, pesticidech a léčivech. K dispozici jsou velmi omezené informace o tom, které konkrétní PFAS se používají v jakých aplikacích a na jakých úrovních v Evropě.
PFAS jsou perzistentní chemické látky, které se hromadí u lidí, zvířat a životního prostředí, nebo se na ně rozkládají. To zvyšuje celkovou zátěž chemických látek, kterým jsou lidé vystaveni a zvyšuje riziko dopadů na zdraví. Z relativně malého počtu dobře studovaných PFAS je většina považována za středně až vysoce toxickou, zejména pro vývoj dětí. Zejména PFAS s krátkým řetězcem se hromadí v životním prostředí a bylo zjištěno, že kontaminují povrchovou, podzemní a pitnou vodu a hromadí se v rostlinách.
Spotřeba léčiv u nás je vysoká a farmaceutické látky se dostávají do vody dvojím způsobem. Buď skrze lidský organismus, z něhož jsou vylučovány ( především močí) jak zbytky léčiva, tak jeho metabolity, nebo jsou použitá léčiva přímo splachována do toalety.
- Účinná látka etinylestradiol (typ estrogenu) se z hormonální antikoncepce skrz moč a odpadní vody dostává do vodních toků a postupně i do zdrojů pitné vody. Kvůli stále vyššímu počtu žen, které užívají hormonální antikoncepci se dá očekávat, že obsah těchto látek se bude dál zvyšovat a kvalita vody zhoršovat.
Bylo prokázáno, že tyto hormony mohou u lidí způsobovat hormonální nevyváženost, metabolické, reprodukční a psychické poruchy, vysoký tlak a celou řadu dalších onemocnění. U vodních organismů se může projevit například zhoršením zraku, chronickou toxicitou, reprodukčními změnami, které mohou vést až k neplodnosti a nepříznivým fyziologickým změnám.
Zdravotní rizika PFAS ve vodě
Vysoké množství PFAS v pitné vodě má vliv na vývoj plodu. Riziko potratu. Nižší porodní váha.
Vysoká hladina PFAS ve vodě má vliv na špatnou činnost štítné žlázy. A vznik onemocnění.
Vysoká hladina PFAS může způsobovat rakovinu prsu, vaječníků a u mužů rakovinu varlat.
Vysoká hladina PFAS zvyšuje pravděpodobnost vysoké hladiny cholesterolu v pitné vodě.

Trápí Vás chemikálie a chlór v pitné vodě?
Zdravotní rizika zvýšeného množství chlóru ve vodě
maximální množství v pitné vodě je 0,3 mg/l chloru nebo 0,2 mg/l oxidu chloričitého
Vysoká hladina chlóru v pitné vodě, může vysušovat pokožku a způsobovat nepříjemné kožní onemocnění dráždivou dermatitidu.
Přebytek chlóru ve vodě může změnit hladinu pH vody v bazénu a zvýšit její kyselost a tím zvýšit zánětlivé procesy v těle.
Pokuď je ve vodě vysoké množství chlóru, voda má bílé zbarvení a může být cítit.
Dostává se do našeho trávicího traktu v tak velkém množství, že je schopen zničit pro nás potřebné a eliminovat v těle důležité vitamíny.
Profesionální přístup od začátku
Osobní návštěva
Potřebujete vyřešit chemikálie a snížit obsah chlóru v pitné vodě? Náš technik přijede za Vámi domů a vše s Vámi probere.
Řešení na míru
Až podle skutečnosti z akreditovaného rozboru vody sestavujeme konkrétní řešení.
Servis a péče
Postaráme se o Vás. nabízíme servis a následnou péči o Vás i po záruce.