
Voda opět zdražila. Kvůli nákladům společností i pandemii koronaviru
Ceny za vodné a stočné jsou dlouhodobě nahoru. Průměrná cena za kubík tak pro letošní rok přesáhla částku 90 korun.
Když jde o řešení vody, vždy je potřeba začít laboratorním rozborem vody. Naše sběrná místa jsou vám k dispozici po celé České republice a od kvalitního rozboru vody vás tak dělí jen nabrání vzorku.
Naše sběrná místa po celé České Republice jsou vám k dispozici. Kamkoliv jinam dojedeme, nebo se s vámi dohodneme na způsobu doručení vzorkovnic a provedení náběru vzorků pro rozbor vody přímo u vás. Fungujeme po celé České Republice.
Nabízíme následující rozbory vody:
Všechny rozbory děláme v souladu s vyhláškou 252/2004 Sb., 254/2001 Sb., 428/2001 Sb. a všech jejich příloh.
Vykazuje-li pitná voda náhle i postupně nezvyklý zápach, barvu nebo jinou chuť, s rozborem zjistíte přesně, kde je problém.
Pitná voda je, dle zákona 258/2000 Sb., zdravotně nezávadná voda, která ani při trvalém požívání nevyvolá onemocnění nebo poruchy zdraví. Jsou pro ni stanoveny hygienické limity a v případě jejich překročení se o pitnou vodu již nejedná.
A právě tehdy přichází na řadu rozbor, který umožní tyto hodnoty určit.
Po dohodě k vám přijde náš odborník, který odebere vzorek jednak vody, ale i zeminy a kalu. Výsledky se následně zpracují v akreditované laboratoři a přibližně během týdne je rozbor u konce a vy se dozvíte, zda je voda ve vaší studni pitná.
E.Coli, koliformní bakterie, počty kolonií při 22 a 36°C, amoniak a amonné ionty, dusičnany, dusitanový dusík, amoniakální dusík, dusičnanový dusík, dusitany, vápník, hořčík, železo, mangan.
Tvrdost, tvrdost hořečnatá, tvrdost jako CaCO3, tvrdost vápenatá, elektrická konduktivita (25 °C), pach, chuť, hodnota pH, zákal, barva, chlor volný, CHSKMn.
Zajímá vás, zda je voda pitná a neobsahuje bakterie ze sousedova septiku či neobsahuje nebezpečné dusičnany? Pak právě pro vás je vhodný krácený / informativní rozsah rozboru pitné vody.
Provedeme rozbor vody ve vaší domácnosti nebo domku, který vám ukáže, jakou vodu pijete či užíváte. Vzorky provádíme v akreditované laboratoři s atestem.
Jste provozovatelem restaurace, ubytovny, hotelu, penzionu, kavárny nebo podniku a používáte zdroj vaší pitné vody pro zákazníky nebo zaměstnance? Pak máte zákonnou povinnost pravidelně dokládat úřadům kvalitu pitné vody podle vyhlášky. Pro vás je určený rozbor pitné vody dle vyhlášky 252/2004 Sb.
Máte-li novou studnu, rozbor vody vás čeká a nemine. Ani později byste však pravidelnou kontrolu vody v ní neměli zanedbávat. Jak je na tom vaše voda ve studni můžete poznat na první pohled nebo při ochutnání, změny ale taky zaznamenat vůbec nemusíte.
Rozpoznat budete schopni většinou pouze znečištění mechanické, mikroorganismy či jiné škodlivé a jedovaté látky již však nepoznáte.
Máte-li novou studnu, rozbor vody vás čeká a nemine. Ani později byste však pravidelnou kontrolu vody v ní neměli zanedbávat. Jak je na tom vaše voda ve studni můžete poznat na první pohled nebo při ochutnání, změny ale taky zaznamenat vůbec nemusíte.
Rozpoznat budete schopni většinou pouze znečištění mechanické, mikroorganismy či jiné škodlivé a jedovaté látky již však nepoznáte.
Rozbor vody ze studny je úkon jednoduchý a spolehlivý. Počáteční investice se vám vrátí v jistotě, že je stav vaší studny v pořádku a vy se nemusíte bát vodu pít.
Zopakovat rozbor je vhodné přibližně jednou až dvakrát ročně. I v tomto případě platí, že prevence je mnohem jednodušší než následné komplikované řešení problémů. Dlouho zanedbávaná studna může potřebovat složitou a nákladnou opravu.
Pokud rozbor ukáže nedostatky ve vaší vodě, umíme vám i poradit, jak se se situací vypořádat. S přihlédnutím na vaše finance vám vypracujeme komplexní řešení úpravy vody tak, aby splňovala všechny normy.
S vodou nelze zacházet libovolně, neboť, citujeme: Povrchové a podzemní vody nejsou předmětem vlastnictví a nejsou součástí ani příslušenstvím pozemku. Proto je zapotřebí povolení pro odběr podzemní vody.
Vlastní studna navíc podléhá stavebnímu zákonu, v duchu jeho litery je tedy stavbou. Konkrétně se podle § 55 zákona č. 254/2001 Sb. čili vodního zákona jedná o tzv. vodní dílo. Stejný zákon navíc říká, že zapotřebí je také stavební povolení vodoprávního úřadu k jejímu provedení, změně nebo odstranění. Podobná úprava u nás platí od 1. ledna 1955, nicméně studny, které vznikly dříve se považují automaticky za povolené.
Bez tzv. kolaudačního rozhodnutí studnu užívat nemůžete. Učiní tak poté, co zkontroluje, zda stavba proběhla v souladu s vydaným stavebním povolením, ověří projektovou dokumentaci a zjistí, zda byly dodrženy obecné požadavky.
Požadavky na pitnou vodu, rozsah a četnost její kontroly stanovuje vyhláška 252/2004 Sb. Podle ní pitná voda, citujeme, musí mít takové fyzikálně-chemické vlastnosti, které nepředstavují ohrožení veřejného zdraví. Pitná a teplá voda nesmí obsahovat mikroorganismy, parazity a látky jakéhokoliv druhu v počtu nebo koncentraci, které by mohly ohrozit veřejné zdraví.
Rozborem následně zjistíme zda jsou dodrženy limitní hodnoty ukazatelů uvedených v příloze výše jmenované vyhlášky. V praxi se rozsah rozboru liší v závislosti na lokalitě, kde je studna vybudována, respektive v závislosti na konkrétních požadavcích hygienika v daném území. Je tedy nutná znalost místních podmínek, žádný obecný předpis.
Ceny jsou orientační, jelikož záleží na lokalitě a přesném požadavku, co přesně má rozbor obsahovat, co nemá obsahovat a hlavně pro co rozbor vody potřebujete – neboli přísnost parametrů.
Ceny za vodné a stočné jsou dlouhodobě nahoru. Průměrná cena za kubík tak pro letošní rok přesáhla částku 90 korun.
Voda se vyznačuje velkým měrným teplem, dobrou tepelnou a teplotní vodivostí, nízkou dynamickou i kinematickou viskozitou.
Balená voda se stala součástí našich životů, přestože pitná voda teče z kohoutku. Jak moc