Železo a mangan ve vodě

Železo a mangan ve vodě mohou časem velice znepříjemňovat život. Trápí vám problém s rezavou vodou ? Máte pocit, že je ve vaší vodě větší množství železa a manganu ? Korodují Vám častěji spotřebiče ?

Limity pro pitnou vodu

ŽELEZO

FE

MANGAN

Mn

Limity vybraných pro pitnou vodu uvedené ve vyhlášce o pitné vodě 252/2004 Sb.

Projevy železa a manganu ve vodě:

Vysoký obsah železa

ovlivňuje barvu pitné vody, která má rezavou až nahnědlou barvu.

Mám vysokou hladinu železa ve vodě

Chci úpravu železa ve vodě

Vysoký obsah manganu

ovlivňuje chuť, barva pitné vody je černá.

Mám vysokou hladinu manganu ve vodě

Chci úpravu manganu ve vodě

Železo a mangan v pitné vodě:

Železo a mangan ve vodě mohou způsobit nepříjemný problém. Železo se vyskytuje na zemi a ve vesmíru. Železo je nejrozšířenější přechodný kovový prvek a druhý nejčastěji se vyskytující kov vůbec. Společně se železem se vyskytuje také mangan. Do vody se železo dostává z hornin, které se vyskytují v půdě. Při používání vlastních zdrojů pitné vody musíme často řešit problémy vody se zvýšeným obsahem železa a manganu.  Důsledky jsou všeobecně známé. Zvýšený obsah železa a manganu ve vodě není zdraví přímo nebezpečný. Ovlivňuje však její chuť, vůni i barvu a působí technologické problémy (zanášení potrubí). Jaké jsou jeho samotné projevy? Zvýšený obsah železa bezpečně poznáme podle barvy pitné vody, která má hnědé zabarvení, patrný může být také rezavý zákal vody. Velice časté jsou usazeniny v potrubí a usazeniny v armaturách a bojlerech. Snížení účinnosti spotřebičů a dalších zařízení, tím dochází ke zvýšení nákladů na provoz, až může dojít k úplnému zničení zařízení.

Máte zvýšený obsah železa a manganu ve vodě?

Zjistěte, jak mít doma čistou vodu.

Naši odborníci radí:

Zdravotní rizika železa a manganu v pitné vodě:

Zdravotní rizika železo a mangan ve vodě primárně nepřináší. Je však velmi pravděpodobné, že se zde usídlí kolonie bakterií, které jsou příčinou řady infekcí a pro které je takové prostředí živnou půdou. Vysoký obsah manganu ve vodě způsobí, její nepitnost a nelze ji používat ani jako vodu užitkovou. Zvýšený obsah manganu ve vodě může vyvolat elementární alergii jak na mangan, tak i na další látky jako celku. Mangan může vyvolat urolitiázu, ucpání cév, funkční poruchy vegetativně vaskulární soustavy, problémy s játry a žlázami s vnitřní sekrecí.

Kde může železo a mangan vyvolat problém ?

Železo a mangan způsobuje zejména problémy technologické. Usazuje se v potrubí, armaturách, bojlerech a způsobují postupnou korozi. Zvýšený obsah manganu ve vodě může způsobit fleky na prádle. Mangan se projevuje mastnými skvrnami.

Voda s vysokým obsahem železa a manganu:

Naše řešení:

5/5

Profesionální přístup od začátku

Osobní návštěva

Neplánujte nic sami. Pokud si nevíte rady jaký filtr použít. Poradíme Vám. Náš technik přijede k vám domů a vše s vámi projde.

Řešení na míru

Až podle skutečných výsledků z akreditovaného rozboru vody. Stanovujeme konkrétní řešení.

Servis a péče

Nenecháme Vás v tom samotné. Postaráme se o Vás i nadále. Řešíme pozáruční servis a následnou péči.

Naše realizace:

5/5

Recenze:

Filtry na úpravu železa a manganu:

Další látky, které umíme z vody odstranit: