Češi pijí čistou vodu pravidelně a rádi, každý den po ní sáhnou dvě třetiny lidí (65 %). Desetina lidí se neochucené vodě naopak vyhýbá. Pramenitou vodu čerpanou z chráněných podzemních zdrojů, která je díky složení jedním z nejpřirozenějších zdrojů tekutin, ale denně vyhledá pouze desetina české populace. Původ vody, který je u kvalitních vod zásadní, je rozhodující jen pro třetinu lidí (31 %), ostatní volí především podle ceny. Vyplývá to z průzkumu IPSOS pro společnost Kofola ČeskoSlovensko.
Pro dvě třetiny lidí je neochucená voda základem každodenního pitného režimu. Mezi vyznavače čisté vody patří zejména ženy, pětina žen (21 %) pije výhradně vodu. Řadě Čechům ale voda nechutná. Chybí jim sladká chuť nebo je zláká jiný, ochucený nápoj.
Podle odborníků by si však kladný vztah k pití vody měl pěstovat každý. „Základem pitného režimu mají být nekalorické nápoje, nejlépe voda,“ říká MUDr. Petr Hlavatý, diabetolog a endokrinolog, který dále podotýká: „Dostačující a správný pitný režim je pro zdraví velice důležitý. I mírný nedostatek tekutin může zapříčinit únavu, bolesti hlavy nebo zad či zhoršit schopnost koncentrace.“
Kvalita přijímané vody je pro správnou funkci organismu stěžejní. Z hlediska složení je pro celodenní užívání ideální voda, která obsahuje 150-400 miligramů minerálů v jednom litru. Nejvhodnější je pak pramenitá voda – příkladem může být pramenitá voda Rajec s 316 miligramy minerálů na litr. Pro děti i dospělé je nejpřirozenějším zdrojem tekutin, jelikož obsahuje vyvážený poměr minerálů. Dodává tělu potřebné látky, ale zbytečně ho nezatěžuje.
Pramenité vody se získávají z chráněného podzemního zdroje. Pro nejvyšší kvalitu vody je zásadní čistota přírody v okolí pramene a složení podloží, odkud pramen vyvěrá. Přesto se o původ vody podle průzkumu zajímá jen třetina lidí. „Rajecká dolina si dodnes zachovává panenský ráz. Pro ochranu tohoto unikátního prostředí, odkud pochází pramenitá voda Rajec, ale i jeho širšího okolí realizujeme mnoho aktivit – od spolupráce s místními zemědělci, kteří přecházejí na BIO zemědělství, až po pěstování bylin či chov včel, které mají blahodárný vliv na celý ekosystém,“ přibližuje Viktor Schäfer, marketingový manažer společnosti Kofola ČeskoSlovensko.
Pramenitou vodu pijí zejména spotřebitelé ve věkové kategorii 18-35 let. Vyhovuje jim příjemná chuť a pozitivní vliv na zdraví. Většina těchto dotázaných pak přiznává, že podle chuti pozná pramenitou vodu od vody kohoutkové. „Je na každém, jakou vodu si zvolí. Z mého pohledu nabízí pramenitá voda v porovnání s vodou kohoutkovou výrazně lepší chuťový zážitek,“ popisuje Pavel Winter, someliér zabývající se degustací vody. „V kohoutkové vodě často vnímáme lehce nahořklou stopu na patře s doznívající nakyslou dochutí, často má výraznější čichový vjem pomalu odcházející mírné koncentrace chlóru.“
Přestože původ vody i její chuť jsou důležitými parametry pro zajištění kvalitního pitného režimu, z výsledků průzkumu plyne, že se Češi při koupi balené vody nezaměřují na původ, chuť nebo značku vody, ale nejvíce se rozhodují podle ceny. Ta je určující pro čtvrtinu kupujících (25 %).
Průzkum pro společnost Kofola ČeskoSlovensko realizovala společnost Ipsos, sběr dat se uskutečnil v březnu 2020 na reprezentativním vzorku populace ČR ve věku 18-65 let. Celkem se průzkumu zúčastnilo 1100 respondentů.