Sledujte nás:

Voda bude dražší. Investujte do vlastního zdroje.

Zatímco naše pozornost směřovala na stále zdražující ceny elektřiny a plynu, vodné a stočné zůstávalo překvapivě dlouho stabilní. Bohužel v řadě českých měst a obcí zdraží tyto služby na začátku příštího roku až o třetinu. Právu to sdělil ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.

Pravdou je, že pokud si Češi v minulých letech na něco stěžovali, tak to bylo neustálé zdražování vody. V minulých letech prakticky neuplynul rok, aby se poměrně citelně nezdražilo, a to třeba o nějakých deset procent. A teď přichází po plynu a elektřině na řadu znovu voda, protože budou vypisovány ceníky vodného a stočného na rok 2023. Už teď je jasné, že prakticky všude citelně narostou.

Ačkoli zvýšení cen nebude plošné, ceny by se průměrné měly zvyšovat až 30 procent. „Tlak na cenu bude nejvyšší v těch vodárenských společnostech, které mají energeticky nejnáročnější výrobu a distribuci pitné vody nebo odvádění a čištění vody odpadní,“ prohlásil Žák.

Zvýšení cen už oznámily Pražské vodárny a kanalizace (PVK), a to o zhruba pětinu. „Cena by se pro příští rok měla zvednout o 18,5 procenta na celém území města,“ potvrdil generální ředitel Petr Mrkos. Průměrná pražská domácnost si tak příští rok připlatí přes tři tisíce.

Zdražení již oznámily vodárenské firmy také například v Českých Budějovicích, Karlových Varech, Pardubicích, Hradci Králové nebo Jihlavě, kde se cena zvedne ze 101 na 130 korun za kubík vody.

Na Vysočině mají dlouhodobě nejlevnější vodu zákazníci Pelhřimovské vodárenské, aktuálně platí 78,65 Kč včetně DPH. Také oni si od Nového roku připlatí. „Mělo by to být do deseti procent,“ sdělil Právu prokurista společnosti Rudolf Cífka. 

V Hradci Králové by se mělo jednat o zvýšení v řádu stovek korun ročně pro průměrnou domácnost, přesné číslo bude známo na konci tohoto měsíce. Za vodu příští rok zaplatí více i většina domácností v Moravskoslezském kraji. Předpokládá se průměrné zvýšení o desetinu.

Closeup female hands under the stream of  water from shower - skin care concept

 Letos se v Česku za kubický metr vody platí v průměru 97,50 koruny. Nejvíce, 138 korun, zaplatí lidé ve Frýdlantu a nejméně v Krnově, a to 56 korun. Vodné a stočné reguluje ministerstvo financí prostřednictvím tzv. věcného usměrňování cen, které zohledňuje ekonomicky oprávněné náklady a přiměřený zisk. Aktuální výměr platí pro období 2022 až 2026.

„Regulovanými náklady vodárenských subjektů jsou například náklady na energie, chemii, surovou vodu nebo mzdové náklady,“ vysvětlila Právu Gabriela Krušinová z resortu financí.

Jak se zabezpečit?

Řešení je přitom na snadně. Máte-li dům a pozemek, využijte možnost vlastního vodního zdroje. Ať už novým vrtem nebo rekonstrukcí nepoužívané studny. Snadno si můžete spočítat, jestli se vám investice vyplatí a hlavně – jak rychle se vrátí. Naši techničtí odborníci vám poradí a najdou cestu, jak ušetřit za vodu v roce 2023. 

Čištění a rekonstrukce studní

Vrtané studny na klíč

Nemáte ani dům nebo zahradu? Jste odkázáni na vodu z vodovodního řadu? Zabezpečte si čistou vodu bez bakterií a dalších škodlivých látek. Dnes už velmi snadno zjistíte složení vody pomocí akreditovaného rozboru. Podle výsledků dokážeme vytvořit a seřídit filtraci na míru pro byt s rodinou nebo rovnou celou bytovku. A pamatujte – složité problémy mají jednouché řešení a se špatnou vodu to platí také. 

Filtrace a úpravy vody na klíč

Nevíte si rady? Chcete pomoct s řešením? Využijte naše odborníky!

Zdroje:

Novinky.cz (https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-voda-podrazi-az-o-tretinu-ale-ne-vsude-40414008)

AAzdravi.cz (https://www.aazdravi.cz/to-jeste-chybelo-voda-cechum-brutalne-zdrazi-tolik-to-uz-nedame-volaji-lide-a-uz-to-jede/)