Sledujte nás:

Je reverzní osmóza vhodná pro každého?

Jak fungují filtrace s reverzní osmózou?

Pojďme si vysvětlit, co to vlastně je reverzní osmóza. Reverzní osmóza je jedním z nejúčinnějších a nejmodernějších způsobů filtrace vody. Voda přefiltrovaná reverzní osmózou je totiž vhodná k pití (zejména pro miminka či rekonvalescenty), na vaření či třeba do kávovaru, neboť v ní nenajdeme vodní kámen, kovy, chlor, dusičnany, pesticidy, ale zbaví vodu i virů a bakterií. Co získám, když začnu upravovat vodu.

Je reverzní osmóza vhodná pro každého? 1


Základním pravidlem na které nesmíme zapomenout, je první zjistit, jak na tom moje kohoutková nebo voda ze studny vlastně je? 

Pro filtraci vody nebo budeme říkat úpravu vody je zcela zásadní, řídit je rozborem vody, filtry pro reverzní osmózu se nesmí ale aplikovat bezhlavě a mechanicky, protože představují pouze jeden z účinných způsobů úpravy vody.

Hodí se například při vysokém zasolení, to vadí ledvinám. V rozboru vody se v podobných případech najde například vysoká hodnota vodivosti, kde je maximum 125 milisiemens/metr, což obvykle ukazuje na vysokou mineralizaci vody.

Samotná úprava vody je složitější proces. Podle rozboru se musí posoudit poměr minerálů, dusičnanů, síranů a dalších látek, pak podle výsledků třeba klasickými metodami změkčit vodu, odstranit vápník, provést iontovou výměnu a pak navrhnout hustotu membrány tak, aby se vyloučily jen ty látky, které jsou pro lidský organismus nad přiměřeným množstvím.

Chcete mít doma chutnou a čistou vodu ?

Pořiďte si naše filtrační zařízení

Podle čeho vybírat filtry s reverzní osmózou?

Je reverzní osmóza vhodná pro každého? 2

Podle počtu stupňů

Reverzní osmózy se liší především v počtu stupňů filtrace. Obvykle se setkáváme s tří, čtyř či pětistupňovými přístroji. Pokud se chystáte filtrovat pouze pár litrů vody měsíčně, vystačíte si i s třístupňovou reverzní osmózou.

Pro většinu případů se však doporučují alespoň čtyř či pětistupňové osmózy. Pětistupňové se pak hodí do domácností. Nutností jsou především v oblastech s vysokým obsahem sedimentů ve vodě či při používání vody ze studny.

Podle výkonu

Dalším důležitým parametrem při výběru osmózy je výkon. Ten udává zkratka GPD, která značí průtok v galonech za 24 hodin, tedy to, kolik vody za den je osmóza schopná přefiltrovat.

Zde se však setkáváme s malým háčkem – uvedený průtok je u jednotlivých přístrojů vždy počítán při ideálním tlaku a teplotě, což v reálných podmínkách většina z nás nemá a musíme tak počítat s tím, že výkon bude doma o něco nižší, než výrobce uvádí.

Základní RO mají GPD 75, což stačí zhruba pro 285 litrů vody. To znamená mimo jiné i to, že pokud si pořizujete osmózu pouze do domácnosti, není pro vás tento parametr až tak důležitý, neboť těžko vypijete a využijete více litrů vody za den.

Pokud se potýkáte s opravdu nízkým tlakem, je řešením pořízení čerpadla, které je schopné výkon zvýšit.

Je reverzní osmóza vhodná pro každého? 3

Přednosti filtračních zařízení s reverzní osmózou

  • Membrána reverzní osmózy – 600 GPD.
  • Odstraňuje nadměrnou tvrdost vody, těžké kovy, dusičnany, železo, pesticidy a další nežádoucí látky.
  • Základem této filtrace je RO membrána s otvory o rozměru molekuly vody, což je 0,0005 mikronu.
  • Velikost těchto otvorů v membráně zaručuje zachycení veškerých nežádoucích látek s účinností více jak 97 %.
  • Větší jsou např. bakterie, viry, molekuly všech chemických prvků, herbicidy, dusičnany a veškeré těžké kovy, zbytkové látky farmacie (hormonální antikoncepce, psychotropní látky atd.), které se nyní čím dál více objevují v pitné vodě. To vše zatěžuje náš organismus. 
  • Tlak na přívodu vody max./min. 1 až 4 bar.
  • Teplota vody 5 až 38°C.
  • Průtok 2 l/min.
  • Regulace tlaku ochrana proti poklesu tlaku v napájecí síti.
  • Požadavky na vstupní vodu TDS max 1500 PPM.

Naše nejpoptávanější filtrační zařízení, které odstraní z vody nežádoucí látky

Nevíte si, rady jaký typ filtrace je pro Vás vhodný? Neváhejte a kontaktujte nás. Nabízíme nezávaznou telefonickou konzultaci zdarma. Naši technici přijedou k vám domů, provedou rozbor vody a podle výsledků instalujeme filtraci.