Chcete vlastní vrtanou studnu? Pak potřebujete projektovou dokumentaci, která je vstupenkou na úřady k získání stavebního povolení. A proč tento důležitý dokument svěřit odborníkům?
Realizace po celé ČR
Víme, jak důležitá je dostupnost služeb. Proto jsme jednoduše všude, kde nás potřebujete.
Rozumíme legislativě
Zákonů a úřadů, které ovlivňují stavbu studny, je mnoho a vyznat se mezi nimi se může zdát na první pohled komplikované.
Bez rizika
Přebereme za vás veškerou zodpovědnost za projekt, jednání s úřady, průběh i výsledek vrtání.
Jakou cestou k vrtané studni?
Nabízíme kompletní hydrogeologický servis zahrnující průzkumné a realizační práce, projekty, posudky a vyhodnocení.
Projekty
pro průzkumné vrty
Tento projekt je nutný pro získání povolení k vrtání od vodoprávního úřadu, případně dalších úřadů dle lokality a rozsahu vrtných prací.
Průzkumný vrt se nejčastěji dělá proto, abyste ušetřili náklady a vyhnuli se případným problémům s vyřizováním stavebních povolení na úřadech, které by zřízení vrtu mohli mnohonásobně prodloužit.
Průzkumný vrt má za úkol zjistit, jestli v dané lokalitě skutečně voda je, jestli je jí dostatek, je pitná a zároveň jestli nový vrt neohrozí okolní studny.
V tomto případě se na stavebním povolení pracuje až po vyvrtání a vyhodnocení vrtu (když je vrt plně funkční a chceme z něj udělat vodní zdroj).

Projekty stavebního povolení
pro vrtané studny
V dnešní době vrtat studnu bez papírů se nevyplácí. Nelegální studna s sebou nese rizika jak pro firmu, která takovou studnu udělá, tak i pro vás. Vrtaná studna je finančně nákladná záležitost a rozhodně se nevyplatí riskovat, že vám vodoprávní úřad nařídí vrt zlikvidovat (zasypat).
V případě vrtané studny je potřeba stavební povolení vypracovat na samotném počátku (na povolení je ideální začít pracovat 6 až 12 měsíců před plánovaným vrtáním).
Stavební povolení na vrtanou studnu se vydává na přesně vymezené podmínky, které je nutné dodržet, jako např. hloubka vrtu. A co když dovrtáte podle povolení a voda tam nebude?
Z praxe víme, že vydání stavebního povolení na vrtanou studnu trvá násobně déle než povolení k průzkumnému vrtu.
Který způsob je pro vás lepší?
Přibližně 98% našich zákazníků jde cestou průzkumného vrtu, tento způsob je z hlediska možných rizik mnohem bezpečnější a cenově vychází téměř na stejno.
Naše společnost nikdy nevyvrtá studnu bez patřičných dokumentů a povolení.
Zákony, které ovlivňují vrtání studní
- zákon 254/2001 Sb., o vodách (vodní zákon)
- zákon č. 62/1988 Sb. Zákon České národní rady o geologických pracích a o Českém geologickém úřadu
- vyhláška 269/2009 Sb., Obecné požadavky na využívání území
- vyhláška 48/2014, kterou se mění vyhláška č. 428/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů
- norma ČSN 75 5115 – Jímání podzemní vody
- atp.
Cena vrtané studny
Základním parametry pro stanovení ceny za vrtanou studnu jsou:
- projektová dokumentace
- ohledání pozemku/místa realizace
- rešerše možností a podmínek vrtání
- vyjádření hydrogeologa
- hydrogeologický posudek
- stanoviska a rozhodnutí jednotlivých úřadů
- specifická přání a požadavky zákazníka
I přesto však nejde cenu střelit od stolu. Finální cenu za vrtanou studnu vždy rozhoduje sám zákazník. Jak? Jeho volba použitých materiálů, záruky na technické provedení a garance vody na 2 až 5 let.
