22. březen je už několik let Světovým dnem vody. Nejen v tento den se ale sluší si připomenout několik zajímavostí o této veličině. Protože ne všude platí, že z kohoutku teče čistá a dobrá voda. Pro takové případy nemusíte chodit ani daleko od domu.
10 faktů o vodě
Voda pokrývá mezi 70 a 75 % zemského povrchu. Většinu jí však tvoří slaná mořská voda a mnohem více sladké vody je ukryto uvnitř planety než na jejím povrchu. Led, tedy zmrzlá voda, se však nachází také na jiných planetách nebo také na pólech Měsíce.
To je podíl z celkového množství vody na zemi, který může být používán pro potřeby lidí. 97 % celkového množství vody je totiž slaná. Navíc asi 2,1 % sladké vody je součástí polárního ledu, takže ve skutečnosti sladké vody v tekutém stavu zbývá méně než 1 %.
Země je uzavřený systém podobný teráriu, takže jen velmi zřídka ztrácí nebo naopak získává nějakou hmotu navíc. Stejná voda, která existovala na Zemi před miliony let, je zde přítomna i nyní. Všechna voda na Zemi dorazila v asteroidech a kometách, což se stalo před asi 4,5-3,8 miliard let v období zvaném pozdní velké bombardování.
Horká voda mrzne rychleji než studená, říká se tomu Mpembův jev. K tomuto jevu však nemusí dojít vždy, např. v menším prostoru mrazáku může teplá voda v nádobě příliš ovlivnit teplotu celého prostředí.
Příčiny tohoto paradoxu dosud nebyly uspokojivě objasněny.
Přibližně 70 % těla dospělého člověka tvoří voda. U novorozence je to však průměrně 80 % a jak stárneme, obsah vody v organismu klesá. Některé vědecké teorie tím také vysvětlují to, že se staří lidé doslova scvrkají – tělo ztrácí schopnost udržet vody a tím se i zmenšuje jeho objem.
To se pak projevuje především na kůži.
V momentě, kdy začne člověk cítit žízeň, přišlo už tělo o přibližně o 1 % celkového objemu vody. Proto je vhodné na žízeň reagovat doplněním vody pitím, abychom udrželi tělo v rovnováze. Voda je univerzálním prostředím biochemických dějů, je rozpouštědlem většiny živin, díky vodě jsme schopni složitého metabolismu a následného odvodu nežádoucích látek.
Zatímco nedostatek vody způsobuje, že se tělo špatně zbavuje toxinů, může také přílišné pití vody v krátkém čase způsobit vodní intoxikaci. Velké množství vody totiž ředí obsah sodíku v krvi a tím dojde k nerovnováze vody v mozku. K tomu nejčastěji dochází při intenzivním sportovním výkonu, kdy snadno přeceníme svoji žízeň a s pitím to přeženeme.
Důležitý je však také optimální obsah vlhkosti ve vzduchu – nejen pro dýchací cesty, ale také kůži a oči. Pokud ale trpíme například astmatem či jiným chronickým onemocněním dýchacích cest, je třeba sáhnout po kvalitním zvlhčovači vzduchu, protože moderní vytápění a klimatizace vždy vzduch vysušují.
Voda je také nedílnou součástí některých moderních syntetických materiálů, jako například silikon-hydrogelu, ze kterého se vyrábějí kontaktní čočky. Ty dnes v České republice nosí zhruba 150 000 lidí.
Podle Pražských vodáren a kanalizací byla roční spotřeba pitné vody na obyvatele Prahy v roce 2016 v průměru 39,5 m3 (v kategorii domácnosti, bez ostatních odběratelů). Chceme-li šetřit, měli bychom především opravit místa, kudy uniká voda, jako jsou kapající kohoutky, záchody nebo vodovodní potrubí. Po čase se i drobné kapání promění ve velké množství vody. Pro představu kapajícím kohoutkem může protéct až 54 litrů vody za den, u protékajícího splachovače WC se může denní množství vyšplhat až na 2.000 litrů.
zdroj: 21stoleti.cz
Voda se i přes svůj všeobecný výskyt může v některých tuzemských lokalitách jevit jako věc vzácná. Vodu na zálivku člověk možná nějak oželí, ale bez vody užitkové a hlavně pitné se těžko obejde. První věcí je vodu vůbec někde blízko najít a následně přivést do domu. A ani v momentě, kdy se vás tento bod netýká, může spolu s vodou z kohoutku vyplavat spousta nástrah.
A stejně, jak je celý proces získávání a péče o vodu obsáhlý, Profivoda svojí komplexnosti služeb dokáže pružně reagovat na jakýkoli problém s vodou a vyřešit jej. Podívejte se na ilustraci níže. Poodhalí Vám, jakou dlouhodobou péči může Profivoda Vaší vodě věnovat.
Užitečné odkazy
Stále více lidí si začíná uvědomovat problémy týkající se zdroje vody. Proto také přibývá nových studen a spousta domácností i firem se tak stává soběstačnými. Nejen, že se osamostatní, ale také hodně ušetří. Stále se staví a obec mnohdy neposkytne dostatečný servis, tím může být stáří trubek, tlak či lokalita. Neustále se voda také zdražuje, proto je řešením alternativní zdroj vody.
Máte nějaké postřehy či připomínky?
Budeme rádi, když nám dáte vědět vše, co vám v souvislosti s vodou leží na srdci. Máte nápad na lepší recyklaci? Chcete svojí obci pomoci k dotaci? Nebo si nevíte rady s realizací ČOV?Jsme tu pro vás.
Volejte +420377900800 nebo pište na poptavky@profivoda.cz.