Když řešíte vodu – 11. díl – V jakých případech je potřeba popřemýšlet o čističce odpadních vod?

Stále více lidí si začíná uvědomovat problémy týkající se zdroje vody. Proto také přibývá nových studen a spousta domácností i firem se tak stává soběstačnými. Nejen, že se osamostatní, ale také hodně ušetří. Naštěstí už také existují firmy, které dovedou komplexně řešit vše, co se studen týká. Společnost PROFIVODA s.r.o. se zabývá komplexními vodohospodářskými službami – kopanými i vrtanými studnami od A do Z, čistírnami odpadních vod, ale i akumulací dešťové vody.  Řeší tak nejprve množství vody a následně i její kvalitu, zpracovává kompletní projektovou dokumentaci, provádí výkopové práce, veškeré stavební úpravy, dodává čerpací techniku pro čerpání vody i technologie zajišťující kvalitu vody, tzv. úpravny a filtrace vody.

Likvidace odpadní vody by se měla začít řešit s velkým předstihem. Nejlépe společně s projektem výstavby. „My se klientů ptáme hned na začátku, zda budou napojovat vodu z vrtu na dům a jak se bude voda likvidovat. Pomáháme jim vybrat i typ zařízení, nejčastější je septik, žumpa či čistička odpadních vod. Musíme řešit také místní regulativ, každá obec to má jinak,“říká Pavel Bláha, provozně-obchodní ředitel společnosti Profivoda s.r.o. 

Pokud se rozhodnete pro čističku odpadních vod, musíte zohlednit o jakou stavbu se jedná, zda jde o rodinný dům, či víkendovou stavbu. Systém je živé zařízení, a proto musí být v provozu. Je proto lepší poradit se s odborníkem. 

Vše je potřeba řešit s předstihem, mnohdy jednání s úřady trvá i měsíce. Každá obec také řeší likvidaci odpadních vod jinak. „Máme oddělení, které se stará o veškerou legislativu a jednání na úřadech, není to jednoduchá záležitost a my proto klientům rádi pomůžeme,“ říká Patrik Pavlík, jednatel společnosti Profivoda s.r.o. 

Odpadní voda je velmi složitá záležitost, jsou zde legislativně dané oblasti a zákonem stanovená pravidla.

zdroj: tvbydleni.cz