Když řešíte vodu – 2. díl – Na co si dát pozor při projektování studny

Stále více lidí si začíná uvědomovat problémy týkající se zdroje vody. Proto také přibývá nových studen a spousta domácností i firem se tak stává soběstačnými. Nejen, že se osamostatní, ale také hodně ušetří. Naštěstí už také existují firmy, které dovedou komplexně řešit vše, co se studen týká. Společnost PROFIVODA s.r.o. se zabývá komplexními vodohospodářskými službami – kopanými i vrtanými studnami od A do Z, čistírnami odpadních vod, ale i akumulací dešťové vody.  Řeší tak nejprve množství vody a následně i její kvalitu, zpracovává kompletní projektovou dokumentaci, provádí výkopové práce, veškeré stavební úpravy, dodává čerpací techniku pro čerpání vody i technologie zajišťující kvalitu vody, tzv. úpravny a filtrace vody.

Mít vlastní studnu je otázka několika kroků, musíte řešit legislativu, stavbu ale především i časové možnosti. Od plánů po realizaci může mnohdy uplynout i několik měsíců.

„Pokud řeší zákazník kopanou či vrtanou studnu již při stavbě domu, snažíme se mu pomoci tím, že komunikujeme i s ostatními pracovníky na stavbě a projektanty a snažíme se průběh prací vhodně zkoordinovat. Majitele pak o všem informujeme. Záleží ale především na tom, kdy zákazník službu u nás poptá. Často se naši klienti totiž ozvou pozdě, složitá legislativa může mnohdy prodloužit projekt i o půl roku, je proto potřeba mít vše v plánu už předem“ říká Pavel Bláha, provozně-obchodní ředitel společnosti Profivoda s.r.o.

Společnost Profivoda dělá studny na klíč, to znamená, že dodá kompletní služby včetně vyřizování legislativy. Zákazníkovi tak odpadá složité běhání po úřadech a vyplňování formulářů.

Firma s klienty jedná od samého začátku, poradí s projektem, pracovníci zmapují pozemek, terén, okolní vodní zdroje i geologii podloží. Ne vždy je ale vrt úspěšný. Ve většině případů je nejdůležitější právě tolik důležitá příprava. „Potřebujeme zjistit co nejvíce informací, proto je klíčové, abychom udělali důkladné první ohledání. Od klienta zjišťujeme, zda chce mít v budoucnu čističku či bazén. Důležité jsou i informace i od souseda. Z jeho dat můžeme čerpat. Chceme vědět, kde má on vodní zdroj, jakou hloubku, jaký sloupec a od toho se také odrážíme. Pokud taková data nezískáme, můžeme pak vrtat špatně a zbytečně poničíme pozemek,“ říká Patrik Pavlík, jednatel společnosti Profivoda s.r.o.

zdroj: tvbydleni.cz