Když řešíte vodu – 3. díl – Pozor na nelegální studny, nemáte ji také?

Stále více lidí si začíná uvědomovat problémy týkající se zdroje vody. Proto také přibývá nových studen a spousta domácností i firem se tak stává soběstačnými. Nejen, že se osamostatní, ale také hodně ušetří. Naštěstí už také existují firmy, které dovedou komplexně řešit vše, co se studen týká. Společnost PROFIVODA s.r.o. se zabývá komplexními vodohospodářskými službami – kopanými i vrtanými studnami od A do Z, čistírnami odpadních vod, ale i akumulací dešťové vody.  Řeší tak nejprve množství vody a následně i její kvalitu, zpracovává kompletní projektovou dokumentaci, provádí výkopové práce, veškeré stavební úpravy, dodává čerpací techniku pro čerpání vody i technologie zajišťující kvalitu vody, tzv. úpravny a filtrace vody.

Nelegálních studen existuje velké množství. Nejedná se přitom jen o dříve realizované zdroje. Nelegální vrt je vodní zdroj, který neprošel procesem stavebního povolení a nebyl zkolaudován.

„Obrací se na nás zákazníci, kteří už s nějakou společností vrt realizovali, ale nemají žádnou dokumentaci. Zákazník o tom mnohdy ani neví. Pokud ovšem studna není legální, nesmíte z ní majitel čerpat vodu. Pokud pak někdo v okolí studnu začne vrtat, nebere se na ní žádný ohled, není tudíž chráněná. Snadno vám pak někdo pramen sebere,“ říká Patrik Pavlík, jednatel společnosti Profivoda s.r.o.

Společnost Profivoda pomáhá zákazníkům i s legalizací studny, aby byla ochráněna. K přípravě projektové dokumentace si jak přímo na místě za pomocí moderní technologie, tak v kanceláři v mapách zjistí potřebná data a vytvoří tak dokumenty k legalizaci.

Na výběr správné firmy by si proto majitelé pozemků měli dát velký pozor. „Není dobré věřit firmám, které si nevezmou od zákazníka žádná data či informace a udělají cenovou nabídku od stolu. Při výběru firmy by se měl zákazník dožadovat stavebního povolení a možné kolaudace. Obrací se na nás i zákazníci, kteří si nechají studnu vyvrtat bez faktury a nemají od vrtu žádné papíry. Je pak složitější si daná data zjistit,“ říká Tomáš Josífek, provozně-technický ředitel společnosti Profivoda s.r.o.

Pokud se rozhodnete dělat novou studnu, vždy proto jděte legální cestou. Ušetříte tak peníze i starosti sobě, ale i vašim sousedům.  

zdroj: tvbydleni.cz