Když řešíte vodu – 6. díl – Jak řešit čištění vrtané či kopané studny?

Stále více lidí si začíná uvědomovat problémy týkající se zdroje vody. Proto také přibývá nových studen a spousta domácností i firem se tak stává soběstačnými. Nejen, že se osamostatní, ale také hodně ušetří. Naštěstí už také existují firmy, které dovedou komplexně řešit vše, co se studen týká. Společnost PROFIVODA s.r.o. se zabývá komplexními vodohospodářskými službami – kopanými i vrtanými studnami od A do Z, čistírnami odpadních vod, ale i akumulací dešťové vody.  Řeší tak nejprve množství vody a následně i její kvalitu, zpracovává kompletní projektovou dokumentaci, provádí výkopové práce, veškeré stavební úpravy, dodává čerpací techniku pro čerpání vody i technologie zajišťující kvalitu vody, tzv. úpravny a filtrace vody.

Každou studnu je potřeba čistit. Hlavní důvod je to, aby studna zůstávala ve stejné kvalitě, jako v době, kdy vznikla. Dalším důvodem je ochrana řadů, techniky, kohoutků i vrtu samotného. Pokud nebude pravidelný servis, může voda ubývat, kalit se a v ohrožení je i čerpadlo.

Podle lokality se určuje pravidelnost čištění. Zpravidla se ale jedná o 5-7 let. Rozhoduje také to, zda se jedná o rodinný dům či školu.

„Většina lidí neřeší čistění do té doby, než se začne něco dít. Může to být zakalená voda či porouchané čerpadlo. My našim zákazníkům již od začátku říkáme, že je potřeba vrt čistit,“ říká Patrik Pavlík, jednatel společnosti Profivoda s.r.o.

Majitelé studen by čištění neměli provádět sami. Vrt je stavba, ke které se musí odborně přistupovat. Proškolený pracovník ví, jakou techniku a metodu čištění využít. Každá studna totiž vyžaduje jiné technologie.

Při výběru firmy proto koukejte na patřičné certifikáty, využívané technologie a reference.

zdroj: tvbydleni.cz