Když řešíte vodu – 8. díl – Jak správně vybrat čerpadlo pro vaši studnu

Stále více lidí si začíná uvědomovat problémy týkající se zdroje vody. Proto také přibývá nových studen a spousta domácností i firem se tak stává soběstačnými. Nejen, že se osamostatní, ale také hodně ušetří. Naštěstí už také existují firmy, které dovedou komplexně řešit vše, co se studen týká. Společnost PROFIVODA s.r.o. se zabývá komplexními vodohospodářskými službami – kopanými i vrtanými studnami od A do Z, čistírnami odpadních vod, ale i akumulací dešťové vody.  Řeší tak nejprve množství vody a následně i její kvalitu, zpracovává kompletní projektovou dokumentaci, provádí výkopové práce, veškeré stavební úpravy, dodává čerpací techniku pro čerpání vody i technologie zajišťující kvalitu vody, tzv. úpravny a filtrace vody.

Výběr čerpadla je důležitý pro správné fungování studny. Lidé výběr techniky často podceňují a zapomínají na vliv na vrt jako takový. Mnozí si také často provádějí instalaci sami či s pomocí instalatéra. Chybou je také výběr dle základních parametrů na e-shopu. Každý vrt je totiž jiný a potřebuje jiné technologie, nelze se proto řídit podle základních parametrů.

Následkem může být zborcení vrtu, časem se bude kazit voda, může se i zmenšovat nátok vody do vrtu a samotné čerpadlo se zničí.

Čerpadlo by proto měl vždy vybírat odborník. „My rádi našim zákazníkům poradíme s výběrem čerpací techniky. Řekneme jim, jak celý systém bude fungovat a jak se vyhnout častým chybám. Výsledkem by měl být dostatečný tlak vody ve správné kvalitě,“ říká Pavel Bláha, provozně-obchodní ředitel společnosti Profivoda s.r.o.

Při výběru čerpadla by měl klient vybírat dodavatelskou firmu, která bere v potaz šetrnost k vrtu. Mnohdy není chyba ve vrtu, ale ve špatně zvolené čerpací technice.

zdroj: tvbydleni.cz